Celebrating all the participants of
Texas AACTFest 2017 and the TNT Annual Conference!

Texas AACTFest Awards

Companies & Directors: 

Standing L to R - John Rodgers, Driving Miss Daisy, Denton Community Theatre; Hope Higgins, Grace & Glorie, Henderson Civic Theatre; Pat Price, Barrymore's Ghost, CATS Playhouse, Lubbock; Keisha McFerrin, Mrs. Mannerly, Boerne Community Theatre; Ryan Martin, Vanya and Sonia and Masha and Spike, Baytown Little Theater; Heather Cunningham (standing in for Jeffrey Brown), Fuddy Meers, Playhouse 2000, Kerrville; Chester Eitze, The World at Absolute Zero, Bastrop Opera House: Kneeling L to R: Craig Robertson, A Midsummer Night's Dream, Ritz Community Theatre, Snyder; Joshua Schorejs, Answers, Katy Visual and Performing Arts Center.

All Star Cast: 
Standing L to R - Karen Hogg, Mrs. Mannerly in Mrs. Mannerly; Michele VanFossen, Gertie in Fuddy Meers; Pat Price, John Barrymore in Barrymore's Ghost; Amy Goodyear, Claire in Fuddy Meers; Kim Martin, Vanya in Vanya and Sonia and Masha and Spike; Charlene Ham, Grace Stiles in Grace & Glorie;
Kneeling L to R - Craig Robertson, Multiple roles in A Midsummer Night's Dream; Ethan VanFossen, Kenny in Fuddy Meers; Caleb Lowery, Multiple Roles in A Midsummer Night's Dream.

Backstage Award: 
Ritz Community Theatre, Snyder - A Midsummer Night's Dream

Standing L to R: Ashley McClung, Glenn Burns, Caleb Lowery, Annie Robertson, Chad Goebel
Kneeling L to R: Craig Robertson, Brett Robertson, Taylor McClung

Audience Acclaim Award:
Denton Community Theatre - Driving Miss Daisy

Standing L to R: Dunashay Thomas, Mike Barrow, Lee Skinner, John Rodgers, Linda Rubin
Kneeling L to R: Daniel Adam, Carla Day

Special Adjudicator Awards:

Excellence in Costuming
Amy Goodyear - Fuddy Meers, Playhouse 2000, Kerrville

Special Adjudicator Awards:

Excellence in Special Effects:
Shannon Hovey - The World at Absolute Zero, Bastrop Opera House

Special Adjudicator Awards:

Excellence in Set Design:
Kelly Johnson- Grace & Glorie, Henderson Civic Theatre

Special Adjudicator Awards:

Excellence in Direction:
John Rodgers; Driving Miss Daisy, Denton Community Theatre

Special Adjudicator Awards:

Excellence in Direction:
Joshua Schorejs; Answers, Katy Visual & Performing Arts Center

Special Adjudicator Awards:

Excellence in Technical Design:
Craig Robertson; A Midsummer Night's Dream, Ritz Community Theatre, Snyder

Special Adjudicator Awards:

Excellence in Technical Design:
Driving Miss Daisy, Denton Community Theatre

Special Adjudicator Awards:

Excellence in Ensemble Acting:
Driving Miss Daisy, Denton Community Theatre

L to R: John Rodgers, Lee Skinner, Dunashay Thomas

Special Adjudicator Awards:

Excellence in Ensemble Acting:
Answers, Katy Visual & Performing Arts Center

L to R: Trenton Stephenson, James Duncan, Gregory Magyar

2nd Alternate to Advance to Region VI


Fuddy Meers, Playhouse 2000, Kerrville

L to R: Amy Goodyear, Ethan VanFossen, Michele VanFossen, Heather Cunningham, Mitch Mitchell, Darcey Wagner

1st Alternate to Advance to Region VI

A Midsummer Night's Dream, Ritz Community Theatre, Snyder

Standing L to R: Ashley McClung, Glenn Burns. Annie Robertson, Caleb Lowery, Chad Goebel

Kneeling L to R: Craig Robertson, Brett Robertson, Taylor McClung

Companies advancing to Region VI AACTFest

Katy Visual & Performing Arts Center with Answers

L to R: Katy VPAC Performing Arts Director & Actor Gregory Magyar, Director Joshua Schorejs, Stage Manager Kari Perez
Denton Community Theatre with Driving Miss Daisy
Standing L to R: DCT Executive Director Mike Barrow, Actors Dunashay Thomas and Lee Skinner, Actor and Director John Rodgers, Lighting Operator Linda Rubin,
Kneeling L to R: Stage crew Daniel Adam and Carla Day

Design Competition Awards

Achievement in Scenic Elements - Set Design
Marc Anthony Glover for The Laramie Project
Achievement in Scenic Elements - Set Design
James Nicholson for Who's Afraid of Virginia Woolf
Achievement in Scenic Elements - Set Design
James Nicholson and Marc Anthony Glover with Dennis Yslas (center)
Achievement in Scenic Elements - Properties Design
Tracy Alexander & Alathea Blischke for Sweeney Todd
Achievement in Promotions
Fran Alford with Dennis Yslas
Achievement in Scenic Elements - Properties Design
Tracy Alexander with Dennis Yslas
Achievement in Promotions
Sarah Knight and Fran Alford for Grace & Glorie

TNT Recognition Awards

Dennis Yslas presents the Front of House Award to
Lori K. Magyar

Dennis Yslas presents the Steadfast Support Award to the MCL Grand, accepted by Managing Director Melinda Camp and MCL Grand Technical Director Joe Nagel.

Dennis Yslas presents the Dynamite Award to
the Sheran Goodspeed Keyton

Dennis Yslas presents the Spotlight Award to
Marcia Thomas, also representing her late mother,
Dorothy Craver.

Dennis Yslas presents the Ovation Award to
Roberta Elliott

Dennis Yslas honors the service of departing Board member Chester Eitze, who served on the Board from 1999 to 2007, and then from 2009 through 2017

Dennis Yslas presents the Leadership Award to Fred White, who has served as President of the Board for the past two years.

For more information about the TNT Recognition Award recipients, please click the button below.

TNT Recognition Awards 2017

Link to Partners

TNT programs made possible in part by